מהן תופעות הלוואי של גמילה מעישון?

רוצים להפסיק לעשן? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
איילת בן ארי

איילת בן ארי

מומחית לגמילה מעישון והתמכרויות שונות, בעלת תואר ראשון במשפטים. בעלת הסמכה לעסוק בהיפנוזה קלינית בקליפורניה.

תופעות לוואי של הפסקת עישון

מאת:  איילת בן ארי, מתמחה בטיפול ועבודה עם מכורים

כ-70% מהמעשנים מדווחים על כך שהם מוכנים להפסיק לעשן, אך בפועל רק כ-3-7% מהאנשים אשר מנסים להפסיק מצליחים לעשות זאת.

הסיבה העיקרית לכך היא תופעות הלוואי הקשות של הפסקת העישון אשר נקראות תסמיני גמילה, ומקשות על הצלחת הגמילה

הסיבה לתסמיני הגמילה האלה היא התלות של הגוף והנפש בניקוטין, וכאשר מפסיקים לעשן מתפתחים תסמינים שונים על רקע החסר המשמעותי והקיצוני בניקוטין.

מחקרים שונים הראו שקבלת ייעוץ מתאים ושימוש בתכשירים לגמילה מעישון כמו תרופות, מסטיקים, מדבקות וכו’ יכולים להגדיל את הסיכוי בהצלחת הגמילה לכ-30%. הסיבה לכך היא הקלה משמעותית על תסמיני הגמילה אשר מאפשרת בסופו של דבר להתמודד עם התקופה הקשה שמופיעה מיד לאחר הפסקת העישון, וכתוצאה מאפשרת את הצלחת תהליך הגמילה.

תסמיני הגמילה מהעישון

ניקוטין הוא המרכיב הממכר הנמצא בסיגריה, אשר גורם להשפעה פסיכו-אפקטיבית על הגוף ומספק הנאה רבה מכל סיגריה.

את תופעות הגמילה מעישון ניתן לחלק ל- 2:

תסמיני גמילה גופניים

  • כאבי ראש – נמשך כשלושה ארבעה ימים לאחר הגמילה. ניתן לפיתרון קל ופשוט באמצעות תרופה נגד כאבי ראש
  • שיעולים והזעות – הגוף מנקה את הרעל, את הניקוטין, ומוציא אותו החוצה. נמשך ימים ספורים.
  • שינויים בדפוסי השינה – . הפרעה זו יכולה להתבטא בקושי להירדם או בעודף שעות שינה ובעייפות מתמדת, וחולפת לרוב לאחר ימים עד שבועות מספר.
  • כאבים בגפיים – תופעה נדירה במיוחד ועם זאת אפשרית. גורמת לכאבים, נסבלים בדרך כלל, בידיים וברגליים. נעלמת תוך שבועות מספר
  • עליה במשקל – ניקוטין ידוע כבעל השפעה מדכאת על התיאבון וכגורם לירידה במשקל. החסר בניקוטין גורם לתיאבון מוגבר וכתוצאה לעליה משמעותית במשקל, וקיימים אנשים רבים אשר חוזרים לעשן רק מכיוון שעלו במשקל ברגע שהפסיקו. בנוסף, קיימת נטייה ידועה להחליף התמכרות בהתמכרות ולהעביר את הצורך בסיגריה לצורך באכילה. בעיה זו ניתנת לפיתרון וחשוב לדעת את זה

תסמיני גמילה נפשיים

 • ירידה במצב הרוח – רוב האנשים אשר מפסיקים לעשן מדווחים על ירידה משמעותית במצב הרוח, אשר יכולה אף להביא לדיכאון. הסיבה לכך היא השפעת הניקוטין על החומר דופמין אשר אחראי על ההנאה בחיים, והעובדה שהפסקת העישון והפחתת רמת הניקוטין גרמה כתוצאה לירידה משמעותית בהפרשת הדופמין. בדרך כלל, תוך מספר שבועות הגוף מתרגל למצב וחוזר להפריש את הדופמין בצורה תקינה אשר אינה דורשת סיגריה לשיפור מצב הרוח.
 • אי שקט ורגזנות – אנשים הסובלים מתסמיני גמילה של עישון מתאפיינים באי שקט משמעותי וברגזנות קיצונית. במקרים רבים, אינם מצליחים לשלוט במצב אשר מתבטא בכעס רב, תזזיתיות, והפרעה קשה לתפקוד היום יומי. תופעה זו יכולה להימשך גם שבועיים שלושה
 • הפרעות בריכוז – לניקוטין אפקט חיובי ביותר על יכולת הריכוז, ואנשים אשר מפסיקים לעשן מתלוננים על הפרעות ריכוז בימים הראשונים שלאחר הפסקת העישון. הפרעות הריכוז יכולות לגרום להפרעה בלימודים, לפגיעה בתפקוד בעבודה ואפילו להפרעה ביחסים עם בני הזוג.
 • חרדה – שילוב של כל תסמיני הגמילה שצויינו יכול להתבטא אצל חלק מהאנשים בחרדה, אשר מופיעה על רקע הקושי שלהם לתפקד לצד תופעות הלוואי שצויינו. אנשים רבים מתחילים לאבד ביטחון עצמי ולפתח חרדות לגבי התפקוד שלהם, אך לרוב תופעה זו חולפת לאחר שמתרגלים למצב.
 • תחושה שמשהו חסר – תופעה נרחבת למדי. מעשנים שהתרגלו לעשן שנים רבות ידווחו לא פעם על תחושת חוסר וריקנות. לוקח זמן להסתגל למציאות חדשה. תחושת החוסר מתפוגגת מאליה, בדרך כלל ואת מקומה תופסת תחושת החופש מהעישון והשימחה עליו.
 • קינאה במעשנים  – לפעמים ימצא עצמו מעשן שנגמל מביט בערגה אל אנשים שמעשנים, למשל בבתי קפה או בפאב. ירגיש כאילו הם נהנים יותר ממנו ושהוא מפסיד.

חשוב לדעת שתסמיני הגמילה הם שונים ומגוונים ומשתנים מאדם לאדם הן בעוצמתם והן בהמשכם.

ישנם נגמלים שלא חווים אף תופעה ויוצאים מגמילה בתחושת היי ויש כאלה שעוברים שבועיים /שלושה לא פשוטים.

כדאי לדעת, שתסמיני הגמילה שתוארו כאן הם לא באמת כאלה מפחידים. אם מסתכלים לטווח של חיים שלמים, מהם שבועיים שלושה מאתגרים לעומת ההזדמנות להיחלץ ממשהו שגורם כל כך הרבה דאגה וסבל?

 

אולי יעניין אותך גם:

האם אנשים מעשנים סובלים יותר מדיכאון בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים? מחקר בדק

מהן תופעות הלוואי של גמילה מעישון
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן