להפסיק לעשן – למה לי?

רוצים להפסיק לעשן? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
איילת בן ארי

איילת בן ארי

מומחית לגמילה מעישון והתמכרויות שונות, בעלת תואר ראשון במשפטים. בעלת הסמכה לעסוק בהיפנוזה קלינית בקליפורניה.

למה להפסיק לעשן?עישון הוא הרגל אשר גורם אמנם להנאה גדולה, אך למרות זאת להשפעות שליליות רבות.

הפסקת עישון חיונית לשמירה על הבריאות הכללית ועל בריאות בני המשפחה, לשמירה על קשרים חברתיים ולחיסכון כלכלי, ועל כן על פי רוב הפסקת עישון היא כדאית ואף מחייבת.

כאשר מפסיקים לעשן, הגוף עובר שינויים רבים, שמשפרים את מצבו הבריאותי, הנפשי והפיזיולוגי באופן ניכר, לאחר שנפגע בזמן עישון הסיגריות.

סיבות בריאותיות

אחת הסיבות המשמעותיות ביותר להפסקת העישון היא ההשפעה הבריאותית של עישון הסיגריות על החיים.

עישון סיגריות מעלה את הסיכון למחלות רבות, והפסקת עישון (גם אחרי שנים רבות) יכולה לסייע להפחתת המחלות האלה ולמנוע את החמרת המצב הבריאותי. מחקרים רבים קושרים כיום את העישון למחלות רבות הקשורות בעיקר למערכת הלב והנשימה, אך עישון יכול להביא גם להתפתחות מחלות אחרות (כמו לדוגמא מחלות מערכת העיכול) והחמרת מחלות קיימות.

המצבים הבריאותיים העיקריים המופיעים כתוצאה מעישון הם:

 • מחלות לב – עישון מגביר את הסיכון למחלות לב בצורה משמעותית, ובשילוב עם גורמי סיכון אחרים עישון יכול לגרום להתקף לב, אי ספיקת לב ומחלות נוספות.
 • מחלות ריאה – עישון גורם למחלות ריאה שונות כמו לדוגמא COPD, אשר יכול להתפתח לאי ספיקה נשימתית ולצורך כרוני בשימוש בחמצן.
 • שבץ מוחי – שבץ מוחי נגרם לאחר הפרעה באספקת הדם למוח הנגרמת עקב חסימת כלי דם או דימום, ועישון תורם באופן משמעותי להתפתחות השבץ המוחי.
 • סיכון לסרטן – בעשן הסיגריה קרצינוגנים רבים, אשר גורמים להתפתחות גידולים סרטניים. עיקר הגידולים הסרטניים הקשורים לעישון הם גידולים בריאה, אך עישון מגביר את הסיכון גם למחלות ממאירות אחרות כמו סרטן הפרוסטטה, המעי הגס והשד.
 • קרישיות יתר – עישון סיגריות גורם לקרישיות יתר, מצב אשר מתבטא בעיקר בהיווצרות קרישי דם בוורידי הרגליים, אך יכול גם להסתיים במצבים מסכני חיים כמו תסחיף ריאתי. קרישיות יתר מתפתחת בעיקר אחרי ישיבה ממושכת (כמו בעת טיסה ארוכה) ובנשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון, ושילוב של גורמי סיכון אלה עם עישון סיגריות יכול להיות קטלני.
 • פגיעה בבריאות הפה – עישון סיגריות יכול לגרום לפגיעה קשה בבריאות הפה והשיניים. העישון גורם ליובש בפה, פוגע בחניכיים ואף יכול לגרום למחלות ממאירות של חלל הפה ומיתרי הקול.
 • הפרעה לתפקוד המיני – הפגיעה בזרימת הדם יכולה לגרום בסופו של דבר לאימפוטנציה ולהפרעה בתפקוד המיני, אשר מופיעה בשכיחות גבוהה יותר בקרב מעשנים.
 • החמרת מחלות שונות – מלבד המחלות אשר יכולות להיגרם כתוצאה מעישון, עישון סיגריות יכול גם להחמיר מחלות כרוניות נוכחיות. לדוגמא, עישון יכול לגרום להתלקחות של מחלות אוטואימוניות כמו לדוגמא לופוס, או להחמיר תסמינים של מחלות דלקתיות אחרות כמו מחלת כרוהן.

השפעות על המשפחה והסביבה

מלבד ההשפעות הבריאותיות אשר גורמות לפגיעה במעשנים עצמם, עישון סיגריות יכול להשפיע גם על הסביבה כתוצאה של עישון פאסיבי.

לדוגמא, שכיחות של אסתמה אצל ילדים גבוהה מאוד כאשר הם נחשפים להורים מעשנים, ובני זוג של מעשנים חשופים לאותם מחלות שהוזכרו גם אם אינם מעשנים בעצמם.

פגיעה אסתטית

מלבד הסכנה הבריאותית של עישון הסיגריות, אנשים רבים מפחדים גם מההשפעה האסתטית של הסיגריות על הגוף.

ההשפעות האסתטיות של עישון הסיגריות מופיעות בשלבים מוקדמים מאוד, וככל שצוברים עישון של יותר סיגריות ניתן להבחין בשינויים אסתטיים משמעותיים יותר.

השינויים האסתטיים העיקריים הנגרמים כתוצאה מעישון סיגריות הם:

 • ריח רע – כל אחד מכיר את הריח האופייני של הסיגריות, אשר מלווה כל מעשן כבד. עישון גורם לריח רע מהפה, מהשיער ומהבגדים, וגורם לרתיעה מצד אנשים רבים.
 • קמטים – לאחר שנים רבות של עישון, מעשנים רבים מפתחים קמטים אופייניים אשר מופיעים בעיקר סביב הפה ובאצבעות הידיים. קמטים אלה נגרמים לאחר שנים של חשיפה לעשן הסיגריות, והם כמובן אינם הפיכים.
 • פגיעה בעור – מלבד הקמטים, עישון סיגריות יכול לגרום לשינויים בצבע העור אשר מקבל גוון צהוב – אפור.
 • צרידות – אנשים רבים סובלים מירידה באיכות הקול ומצרידות וכאבי גרון, אשר יכולים להפריע מאוד לתפקוד היום יומי (בעיקר באנשים אשר שמדברים הרבה).

סיבות כלכליות וחברתיות

מלבד הסיבות הבריאותיות שהוזכרו, עישון סיגריות גורם גם לפגיעה עמוקה בכיס, וכל שנה מעשנים משקיעים סכומי כסף אדירים על סיגריות.

מעשן ממוצע, אשר מעשן קופסא ביום, משקיע בין 500 ל-1000 ש"ח בחודש, ובסיכום השנתי והרב-שנתי מדובר בסכומים אדירים אשר ניתן כמובן להשקיע בתחומים אחרים.

כמו כן, עישון סיגריות הוא בעל השפעה חברתית, ובחוגים מסויימים לא מקבלים יפה אנשים אשר מעשנים.

עישון יכול לפגוע בהתקדמות במקום העבודה, ביחסים עם בני הזוג והמשפחה ותחומים נוספים.

להפסיק לעשן - למה לי
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן