למה חשוב להפסיק לעשן בהריון?

רוצים להפסיק לעשן? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
איילת בן ארי

איילת בן ארי

מומחית לגמילה מעישון והתמכרויות שונות, בעלת תואר ראשון במשפטים. בעלת הסמכה לעסוק בהיפנוזה קלינית בקליפורניה.

למה חשוב להפסיק לעשן בהריון?כמעט כל אדם יודע שעישון במהלך ההריון אינו בריא, ויכול לסכן מאוד את העובר. עישון סיגריות במהלך ההריון דומה מאוד לחשיפה לגורמים מסוכנים אחרים, ולכן כל אישה בהריון חייבת לעשות את כל המאמצים להפסיק לעשן.

גם במידה ולא ניתן להיגמל מהעישון בצורה מוחלטת, הפחתת כמות הסיגריות ביום היא חיונית גם כן, ויכולה לסייע להפחית את הסיכון לעובר ולהמשך ההריון.

על מנת להפסיק לעשן, ניתן להשתמש בתכשירים שונים על פי המלצת הרופא המטפל, ולזכור שהפסקת העישון חשובה ביותר למניעת פגיעה קשה בעובר.

גורם הסיכון הנשלט המשמעותי ביותר במהלך הריון

עישון סיגריות הוא הגורם הנשלט החשוב ביותר להפרעות במהלך ההריון ולפגיעה בהתפתחות העובר.

כלומר, אישה אשר בוחרת להמשיך לעשן למרות ההריון ולא עושה מאמצים להיגמל, גורמת לסיכון רב לעצמה ולפגיעה קשה להתפתחות העובר.

מבחינה סטטיסטית, עישון אחראי ל-5% מתמותת התינוקות, 10% מהמקרים של לידה לפני הזמן וכ-30% מהמקרים של משקל עובר נמוך. מלבד זאת, העישון יכול לגרום לסיבוכי הריון שונים, ולכן חשוב מאוד להפסיק לעשן במהלך ההריון.

השפעות עישון סיגריות על ההריון

עישון סיגריות ידוע כבעל השפעה הרסנית על הבריאות הכללית, ובמהלך ההריון העישון משפיע גם על התפתחות העובר, התקדמות ההריון ומהלך הלידה.

כאשר מעשנים, חומרים מסוכנים הנשאפים מהסיגריה מגיעים בסופו של דבר דרך זרם הדם אל העובר, ויכולים להשפיע על בריאותו. מדובר על חומרים כמו ניקוטין, חד תחמוצת הפחמן ורעלים מרובים, אשר גורמים לירידה בכמות החמצן הזמינה לעובר והאצת קצב הלב שלו, וכמו כן להשפעה על התפתחות הריאות ומערכות גופניות נוספות.

ככל שמעשנים יותר סיגריות במהלך ההריון (באופן אקטיבי או פאסיבי), כך הסיכון שייגרם נזק לעובר עולה, ולכן חשוב מאוד להפסיק לעשן במהלך ההריון, ולהמשיך כך לאורך כל החיים.

סיבוכים של עישון במהלך ההריון

הסיבוכים העיקריים אשר עלולים להיגרם במקרים של עישון במהלך ההריון הם:

  • משקל לידה נמוך – אחד הגורמים המשמעותיים הקשורים לבריאות היילוד הוא משקל הלידה, והסיכון ללידת תינוק במשקל נמוך אצל נשים אשר מעשנות במהלך ההריון גבוה פי 1.5-3.5 לעומת נשים שאינן מעשנות. ניתן לטעון שהסיבה למשקל הלידה הנמוך היא לידה טרם הזמן (אשר מושפעת גם כן מעישון), אך מחקרים שונים הראו שברוב המקרים העובר קטן יותר מהמצופה לגיל ההריון, ולכן קיים קשר ישיר בין העישון ובין הירידה במשקל הלידה.
  • אובדן ההריון – נשים אשר מעשנות במהלך ההריון נמצאות בסיכון של פי 1.5 ומעלה לאבד את ההריון, וסיכון דומה ללידת ולד מת לעומת נשים אשר אינן מעשנות. גם במקרה זה, קיים קשר בין כמות העישון ובין הסיבוכים ונשים המעשנות הרבה נמצאות בסיכון גדול עוד יותר לעומת נשים המעשנות מעט.
  • סיבוכי הריון – נשים המעשנות במהלך ההריון נמצאות בסיכון גדול ביותר לפתח סיבוכי הריון, כמו היפרדות שליה אשר מופיעה אצל מעשנות בשכיחות כמעט כפולה לגבי נשים אשר לא מעשנות.
  • לידת פג – לידה טרם הזמן שכיחה יחסית בנשים אשר מעשנות במהלך ההריון, ולידת פגים מופיעה אצל נשים מעשנות יותר מאשר אצל נשים אשר אינן מעשנות.
  • מומים מולדים – עישון סיגריות במהלך ההריון מגביר את הסיכון להופעת מומים מולדים, ובעיקר למומים כמו חיך שסוע, מומים לבביים, אטרזיה אנאלית ומומים נוספים. כמו כן, לעישון השפעה על ההתפתחות הנוירולוגית, ויש הטוענים שהוא מגביר את הסיכון לפתח הפרעות קשב וריכוז
  • סיבוכים לאחר הלידה – לאחר הלידה, הסיכון לסיבוכים כמו מוות בעריסה, מחלות ריאה (בעיקר אסתמה) ומחלות נוספות עולה אצל נשים אשר מעשנות, ככל הנראה על רקע החשיפה המוגברת לרעלנים.
למה חשוב להפסיק לעשן בהריון
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן