הפסקת עישון – בבת אחת או בהדרגה?

רוצים להפסיק לעשן? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
איילת בן ארי

איילת בן ארי

מומחית לגמילה מעישון והתמכרויות שונות, בעלת תואר ראשון במשפטים. בעלת הסמכה לעסוק בהיפנוזה קלינית בקליפורניה.

הפסקת עישון בבת אחת או בהדרגה?

מאת:  איילת בן ארי, מתמחה בטיפול ועבודה עם מכורים

הפסקת עישון בבת אחת או בהדרגה?הרבה אנשים אשר רוצים להפסיק לעשן מתלבטים האם לעשות זאת בבת אחת או בהדרגה. הפסקת עישון היא תהליך ארוך, קשה ומורכב, ועל מנ להצליח בה חשוב בין היתר לבחור בדרך ההפסקה אשר מתאימה ביותר לנגמלים.

אין כיום תשובה ברורה לשאלה איזו דרך טובה יותר להפסקת העישון, והאם הפסקת עישון הדרגתית יעילה יותר לעומת הפסקת עישון מיידית, או להיפך. ולכן, חשוב מאוד להתאים את דרך הפסקת העישון לתכונות האישיות של הנגמל, וכל אדם המנסה להיגמל מעישון צריך לחשוב איזו דרך מתאימה לו ביותר.

יתרונות וחסרונות של הפסקת עישון הדרגתית

הפסקת עישון הדרגתית יכולה מצד אחד להיות פשוטה יותר ולגרום לפחות תסמיני גמילה, אך מצד שני יכולה להימשך זמן רב ולא להסתיים לעולם.

הפסקת עישון הדרגתית מתבצעת על ידי תכנית הפסקת עישון הכוללת הפחתה הדרגתית של כמות הסיגריות היומיות, עד שבסופו של דבר מפסיקים לעשן בסוף התהליך.

היתרונות החשובים של הפסקת עישון הדרגתית הם:

פחות תסמיני גמילה – כאשר מורידים בהדרגה את כמות הסיגריות היומיות, התלות בניקוטין פוחתת באופן הדרגתי ולכן תסמיני הגמילה פחות חמורים.

מוטיבציה גבוהה יותר – כאשר מפסיקים לעשן בצורה הדרגתית חווים במהלך הגמילה הצלחה, המופיעה לאחר שהנגמלים מצליחים להסתדר בצורה טובה גם עם כמות סיגריות קטנה יותר. בנוסף, ניתן לשלב חיזוקים חיוביים במהלך הגמילה, אשר יגבירו את המוטיבציה להמשיך בתהליך ולסיים אותו נקיים מסיגריות.

תהליך ארוך אשר מאפשר התערבות נוספת במידת הצורך – תהליך הגמילה ההדרגתית הוא ארוך ויכול להימשך מספר חודשים, במהלכם ניתן לשלב במידת הצורך דרכי התערבות נוספות כמו טיפול התנהגותי, שיחות עם אנשי מקצוע, תחליפי ניקוטין וכו’.

מצד שני, החסרונות של גמילה הדרגתית מסיגריות הם:

ללא תאריך יעד – הגמילה ההדרגתית מתבצעת לרוב על פי הרגשתם הכללית של המעשנים וללא תאריך יעד קבוע. במקרים אלה, הגמילה יכולה להימשך זמן רב בו הגוף עדיין חשוף לנזקי העישון. מסיבה זו, סיכויי הכשלון של הגמילה ההדרגתית גדולים יותר, והנגמלים יכולים למצוא את עצמם חוזרים לעשן מכיוון שלא סיימו את התהליך.

דורש משמעת עצמית טובה – תהליך הגמילה ההדרגתית דורש משמעת עצמית גבוהה מכיוון שעל הנגמלים להקפיד לעשן את כמות הסיגריות שהקציבו לעצמם. לעתים קרובות, קשה לעמוד בפיתוי לעשן יותר מהכמות הנדרשת, והתהליך כושל.

יתרונות וחסרונות של הפסקת עישון בבת אחת

הפסקת עישון בבת אחת מתבצעת על ידי קביעת תאריך יעד אשר אחריו מפסיקים לעשן. בשלב זה יש לסלק את הסיגריות, המציתים ושאר עזרי העישון מהבית, לספר לחברים ולמשפחה על תהליך ההפסקה ולהתמודד עם תסמיני הגמילה בדרכים שונות.

יתרונות הפסקת העישון בבת אחת:

ניקוי הגוף מעישון באופן מיידי – בדרך זו מפסיקים את החשיפה לעישון וניקוטין באופן מיידי, ונזקי העישון נפסקים.

אפשרות לשלב טיפול תרופתי – טיפול תרופתי דורש קביעת תאריך יעד כתנאי לתחילת הטיפול, ומצב זה מתאפשר בהפסקת עישון בבת אחת.

החסרונות של הפסקת העישון בבת אחת

קושי רב יותר – אנשים המפסיקים לעשן בבת אחת חשופים לתסמיני גמילה משמעותיים יותר, מכיוון שהתלות שלהם בניקוטין לא פוחתת בהדרגה.

הזדמנויות רבות להישבר – גמילה בבת אחת מזמינה אפשרויות רבות להישבר, ובכל קושי בתהליך ניתן לשבור את הגמילה על ידי עישון סיגריה או קניית קופסה.

התאמת סוג הגמילה לתכונות האישיות

גמילה בבת אחת – מתאימה יותר למעשנים קלים יותר, אשר מעשנים מעט סיגריות ולמשך תקופה קצרה. בנוסף, דרך זו מתאימה יותר לאנשים אשר לא נוטים לעמוד בפיתוי ולכאלה הצריכים גבולות נוקשים יותר.

גמילה הדרגתית – מתאימה יותר למעשנים הכבדים יותר, אשר הפסקה מיידית עשויה לגרום להם להתפתחות תסמיני גמילה קשים אשר יכשילו את תהליך הגמילה. כמו כן, גמילה הדרגתית היא ארוכה יותר ומתאימה לכאלה שיהיו מוכנים לשלב במהלכה דרכי טיפול נוספות כמו טיפול התנהגותי-קוגניטיבית והצטרפות לקבוצות גמילה.

הפסקת עישון - בבת אחת או בהדרגה
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן