הפסקת עישון – מה קורה בגוף?

רוצים להפסיק לעשן? השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם!
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
איילת בן ארי

איילת בן ארי

מומחית לגמילה מעישון והתמכרויות שונות, בעלת תואר ראשון במשפטים. בעלת הסמכה לעסוק בהיפנוזה קלינית בקליפורניה.

הפסקת עישון – מה קורה בגוף?הפסקת העישון מובילה לשיפור משמעותי באיכות החיים של הנגמלים כשהדבר בא לידי ביטוי בשיפור משמעותי בתוחלת החיים, בשיפור בחוש הטעם ובחוש הריח, בהפחתת הסיכוי לחלות בסרטן ועוד.

מעבר לכך מדובר על חיסכון ניכר בכסף, על השתחררות מתלות בחומר מזיק ורעיל ועוד. במאמר שלפניכם ניגע גם באספקטים הנפשיים, גם באספקטים הכלכליים של הגמילה מעישון וגם באפקט הפיזיולוגי של הפסקת העישון על הגוף יום אחר יום.

עשרים דקות אחרי הסיגריה האחרונה

כבר עשרים דקות לאחר הפסקת העישון ניתן לראות שינויים פיזיולוגיים מסוימים כשהמשמעותי שבהם הוא ירידה בלחץ הדם ושיפור כללי בזרימת הדם, בקצב הלב ובלחץ הדם. עם זאת, אפקט זה מתרחש גם כאשר לא מפסיקים לעשן מן הסתם, כעשרים דקות לאחר כיבוי הסיגריה האחרונה. באופן דומה שמונה שעות לאחר כיבוי הסיגריה הרמה של הפחמן הדו חמצני והניקוטין יורדת בדם בכחמישים אחוז.

יממה עד שתי יממות לאחר הפסקת העישון

עשרים וארבע שעות אחרי הסיגריה האחרונה ניכר שיפור של ממש באיכות חוש הטעם וחוש הריח. מעשנים רבים כלל לא מודעים לכך שהם סובלים מקהות של חוש הטעם וחוש הריח, אך בעקבות השיפור בחושים אלה, מתקבלת ההבנה שהעישון גרם לפגיעה בחושים אלה. בנוסף לכך, תוך עשרים וארבע שעות בלבד, אין כבר בגוף עוד ניקוטין.

ארבעים ושמונה שעות אחרי הסיגריה האחרונה הרמה של הפחמן הדו חמצני בדם יורדת לגבול הנורמאלי התקין. אפקט זה נוצר כתוצאה מהרחקה של הגזים הרעילים הנמצאים בעשן הגורמים לכך שההמוגלובין ייקשר אליהם במקום שייקשר לחמצן. למעשה, כבר ארבעים ושמונה שעות לאחר הסיגריה האחרונה חלה ירידה בסיכוי לסבול מאוטם שריר הלב.

שבועיים עד תשעה חודשים לאחר הפסקת העישון

בין שבועיים לשניים עשר שבועות מתרחש שיפור משמעותי ביותר באיכות זרימת הדם ובין שלושה לתשעה חודשים כמות הצפצופים בזמן הנשימה וכמות השיעולים יורדת מאוד. חשוב לציין שתהליכים אלה מתרחשים בכל המעשנים באשר הם למעט מעשנים שעישנו במשך עשרות שנים הסובלים מנזק בלתי הפיך למערכת הנשימה.

שנה עד עשר שנים לאחר הפסקת העישון

שנה אחת אחרי הגמילה הסופית הסיכון לסבול מאוטם שריר הלב מופחת בחמישים אחוז ועשר שנים לאחר הפסקת העישון הסיכוי לסבול מאוטם שריר הלב משתווה לסיכוי של האוכלוסייה הכללית הלא מעשנת. כמו כן, אחרי עשר שנים ללא סיגריות, הסיכוי לחלות בסרטן הריאות צונח בחמישים אחוז.

היתרונות של הפסקת העישון

להפסקת העישון קיימים יתרונות רבים. להלן חלק מהם על קצה המזלג:

  • קופסת סיגריות עולה בממוצע כשלושים ₪. בחישוב מהיר, אדם המעשן קופסת סיגריות אחת ליום, משקיע 210 ₪ בשבוע, 900 ₪ מדי חודש ולמעלה מעשרת אלפים ₪ בשנה ברכישת סיגריות. לאור זאת, אדם שהצליח להיגמל במשך עשר שנים מסיגריות חסך למעלה ממאה אלף ₪.
  • הגמילה מעישון מפחיתה את הסיכון לחלות במגוון רחב של מחלות מעבר למחלות לב וכלי דם כמו למשל אוטם שריר הלב. בין היתר הגמילה מעישון מפחיתה את הסיכוי לחלות באוסטאופורוזיס, מפחיתה את הסיכוי לחלות במחלות חניכיים ושיניים ועוד.
  • הגמילה מעישון מפחיתה את הסיכוי להתפתחות של בעיות במערכת המינית דוגמת אין אונות.
  • הגמילה מעישון מביאה להפסקת ההזדקנות המואצת של עור הפנים.
  • הגמילה מעישון משפיעה כאמור לא רק על המישור הפיזיולוגי ועל המישור הכלכלי אלא גם על המישור הנפשי. הנגמלים שהצליחו להפסיק לעשן בהצלחה מדווחים על תחושת שחרור, על תחושה של הצלחה וניצחון, על תחושה של מסוגלות ועל תחושה של ערך עצמי גבוה.
הפסקת עישון – מה קורה בגוף
לשיחת ייעוץ בחינם מלאו את הטופס או התקשרו
ונחזור אליכם בהקדם
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן